Ramenní kloub

Patří mezi klouby kulové a tudíž má danou velkou volnost pohybu. Jeho postavení je proto hodně závislé na svalových souhrách. Při svalových dysbalancích může docházet k útisku a chronickému dráždění různých struktur, nejčastěji struktur v takzvaném subakromiálním prostoru. Vzniká potom bolest, která se objevuje zprvu nejčastěji při zvednutí paže nad horizontálu (upažení, abdukci). Tento stav se obecně nazývá "impingement syndrom" (syndrom útlaku). Po delší době vzniká v důsledku chronické zánětlivé reakce v subakromiálním prostoru vazivo, když je ho moc, nepomůže už fyzioterapie, ale je třeba zásah lékaře. Ten provádí takzvanou subakromiální dekompresi, při které tento prostor uvolní a popřípadě ošetří defekty, které zde vznikly. Při dlouhodobém dráždění, může vzniknout podráždění subakromiální burzy (tíhový váček omezující tření v tomto prostoru), a pak je bolest přítomná i v klidu. Nebo může dojít chronickým drážděním k natržení svalstva rotátorové manžety (svaly pomáhající držet hlavici ramenního kloubu v jamce), což může vést až ke vzniku "zmrzlého ramene".

Včasná rehabilitace, spočívající v centraci ramenních kloubů a obnově správného stereotypu pohybu může vést k úlevě od bolesti, k zabránění progrese problémů s ramenním kloubem.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky