Zápěstí

Zápěstí se skládá z 8 kůstek, které jsou mezi sebou spojeny vazy. Tyto vazy jsou často příčinou problémů. 

Nestability zápěstí

Projevy: "oporová bolest", později oslabený úchop

Příčiny: pád na dlaně nebo zápěstí, ale také dlouhodobé přetěžování zápěstí činnostmi, při kterých není ruka ve správném postavení.

Co způsobuje tento problém?

Nejčastěji jde o narušení vazu mezi dvěma zápěstními kůstkami. Porušen bývá nejčastěji scapholunátní nebo lunotriquetrální vaz. Vždy je důležitá míra poškození, při mírnějších defektech, kdy na statickém rtg, není vidět rozšíření tzv. scapholunátního intervalu, můžeme zahájit konzervativní terapii, která spočívá v posilování dynamických stabilizátorů zápěstí. Dynamické stabilizátory zápěstí jsou svaly, které pomáhají udržet svou silou stabilitu zápěstí. Dlouhodobě neléčená nestabilita projevující se bolestí, může vést během pár let k artróze zápěstí, protože právě ona oporová bolest je způsobena tím, že jedna ze zápěstních kůstek (scaphoid) se pootočí a sklopí a při opoře o zápěstí se opře do druhé zápěstní kůstky (lunata) v místě, kde není chrupavka. Při opakovaných oporách se toto místo postupně naruší a vzniká artróza.

Další možností je RU nestabilita - porušení vazu mezi dvěma předloketními kostmi, při jejích lehčích variantách opět pomůže rehabilitace spočívající ve cvičení stabilizujícím zápěstí a vhodná ortéza.

Ortéze na RU nestabilitu
Ortéze na RU nestabilitu

Bolest na malíkové straně nemusí znamenat jen nestabilitu karpálních kůstek, ale také poškození disku, který vyrovnává délku jedné z předloketních kostí (loketní kosti) a můžeme ho přirovnat k menisku. Některá poškození tohoto disku jsou více závažná a vhodná k operaci, jiná méně. Tuto závažnost musí posoudit lékař, při lehčích poškozeních a nestabilitách na malíkové straně ruky je opět vhodná rehabilitace, která se dá doplnit vhodně zvolenou ortézou na zátěžové situace.

Ortéza při bolestech na malíkové straně
Ortéza při bolestech na malíkové straně


Omezení rozsahu pohybu v zápěstí

Bývá často po úrazech v oblasti zápěstí, které byly zkomplikovány zánětem nebo tzv. Sudeckovým syndromem. Vazivo, které se vytvořilo je často pevné a nedovoluje velký rozsah pohybu. V tomto případě není dobré zvětšovat rozsah pohybu velkým násilím, kdy dochází k plastické deformaci, která způsobí narušení nově vzniklého vaziva a poté další zajizvení, ale naopak je třeba zvětšovat rozsah pohybu dlouhodobě působícím jemným tahem. Řešením je tzv. dynamické dlahování, které vede k elastické deformaci a postupnému zvětšování rozsahu pohybu. Toto dlahování má svá přesně daná pravidla, dlahu je třeba nasazovat vícekrát denně a je třeba ji zhotovit na míru tak, aby nedocházelo ke kompresi do kloubu. Takovouto dlahu Vám můžeme na našem pracovišti zhotovit.

Při zhotovování klademe důraz na to, aby byl rozsah pohybu zvětšován ve směru "hodu šipky", což je směr, který je nejšetrnější k zápěstí.

Ke zvětšování rozsahu pohybu je dobré využít i možností tzv. elektroaktivního cvičení, kdy uměle vyvoláme kontrakci svalstva pomocí elektrického proudu. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky