Terapie ruky

Terapií ruky se zabývají fyzioterapeuté i ergoterapeuté. Je to část rehabilitace, při které se využívají různé specifické techniky, jako například různé typy dlahování, elektroaktivní cvičení, mobilizace kloubů prstů, antiedematózní techniky. Důležitý je také nácvik správného stereotypu úchopu a korekce postavení kloubů celé horní končetiny (například centrace ramenních kloubů).

Popis některých využívaných technik (níže v textu):

- dlahování

- elektroaktivní cvičení

- antiedematózní techniky 

- Dlahování ruky 

Dlahování používané v rehabilitaci ruky, můžeme rozdělit například takto:

a) statické - odpočinkové dlahy při revmatoidní artritidě, antispastické dlahy

b) dynamické (mobilizační) - slouží ke zvětšování rozsahu pohybu v kloubech prstů, vytváří určitý mírný tah na daný kloub. Tyto dlahy si pacient nasazuje několikrát za den a pomocí nich tak vytváří elastickou deformaci - což znamená, že postupně dochází k přestavbě kolagenního vaziva a rozsah pohybu se postupně zvětšuje. Podle druhu tahu je dělíme na:

  1. dynamické - ke zvětšování rozsahu pohybu slouží pružný tah (například gumička), která se napne určitou silou
  2. statické progresivní - ke zvětšování rozsahu pohybu v kloubu je použit pevný tah
  3. serial static dlahy - kloub se zadlahuje v určitém napětí, když si po určitém čase měkká tkáň zvykne, tak se dlaha předlahuje, aby se v kloubu postupně zvětšoval rozsah pohybu. Toto se provádí postupně do té doby, dokud není v kloubu požadovaný rozsah pohybu.
  4. relative motion ortézy - slouží jako doplněk předchozích dlah, nosí se mimo dobu pasivního dlahování a v bdělém stavu. Slouží k zacílení pohybu do určitých kloubů, tak aby byla ruka nucena využívat klouby s omezeným rozsahem pohybu.

Ukázky dlah na zápěstí a na prsty

Elektroaktivní cvičení  

- slouží ke zvětšování rozsahu pohybu v kloubech prstů, zápěstí a lokte. Pomocí dvou elektrod se pomocí nízkofrekvenčního pulzního proudu vyvolávají kontrakce svalstva, které pak ohýbá klouby. Zároveň dochází ke zvyšování svalové síly, což j nezbytné k udržení rozsahu pohybu v kloubech.

Elektroaktivní cvičení
Elektroaktivní cvičení

Antiedematózní techniky

Techniky sloužící ke zmenšování otoku neboli edému ruky, který se po úraze nebo operačním zákroku vyskytuje. 

Patří sem:

  1. vyvazování proti otoku - končetina nebo její část se vyvazuje samodržícím obinadlem:


  1. polohování končetiny - do výš srdce
  2. cvičení proti otoku - každou hodinu zvednout ruku nad hlavu a 10 krát zmáčknout v pěst a natáhnout prsty (nefixované prsty)
  3. antiedematózní masáž nebo lymfodrenáž



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky